Tvorba webových stránek je dnes disciplínou, která pomáhá každému vybudovat podnik za pouhý zlomek nákladů. Ještě před několika lety jste si kvůli prodeji zboží museli pronajmout nemovitost dostatečně velikou na to, aby se Vám do ní vešla prodejna, sklad i sociální zázemí. Počáteční náklady byly obrovské. Koupě či pronájem, rekonstrukce a provoz kamenných obchodů může mnohé podnikatele děsit až do té míry, že raději s podnikáním nikdy nezačnou.
Dnes je situace ale úplně jiná. Založit firmu lze pohodlně online i v pyžamu a asi za týden máte IČO. Tvorba webových stránek podmínky pro podnikání usnadnila natolik, že dnes podniká jistě i Váš soused a ani to možná nevíte. Již dávno nemusíte mít žádné drahé zázemí a stačí Vám si jen buď jednoduché stránky vytvořit sám, nebo si najít někoho, kdo Vás ušetří případných porodních bolestí, kdy budete studovat, zjišťovat a zkoušet co funguje a co nefunguje.
Tento obrovský nárůst webových stránek, které jsou nyní online způsobil hned dva paradoxy.
- Tvorba webových stránek se začala zjednodušovat a web dokáže vytvořit stále více lidí.
- Webů je již tolik, že pokud Vám neudělá web profesionál, tak Vás nikdo nikdy nenajde.

Tvorba internetových stránek – co budete potřebovat?
Doménu a hosting
Doména, neboli název Vaší internetové stránky a hosting, neboli datové uložiště pro Váš internetový obsah. Obojí stojí jen několik stovek ročně a stále zlevňují. 🙂 Všichni poskytovatelé nabízí pro uživatele téměř to stejné a liší se pouze detaily. Můj oblíbený hostingový poskytovatel je například Active24.cz, kde mají uložiště asi za 700,- ročně a registrace domény stojí asi 250,- ročně.
Redakční systém
Tvorba internetových stránek je dnes usnadněna například i díky redakčním systémům jako je WordPress, díky kterému můžete nejobyčejnější stránky vytvořit zdarma! Jediné čím tedy budete platit je Váš čas. Největší výhodou redakčních systémů při tvorbě webových stránek je patrně jejich snadné rozšiřování. Potřebujete Vaše stránky něčemu naučit? Stáhnete si na ně potřebný program (plugin) a Váš web to najednou umí. 🙂 Redakční systémy jsem si patrně oblíbil hlavně kvůli této snadné možnosti je rozšířit o nepřeberné množství programů. Těch je relativně dost i zdarma. Pokud ale potřebujete něco lepšího, tak i u webu zdarma si musíte za tento program připlatit.
Optimalizovaný obsah
Asi nejzásadnější část Vašeho webu! Již mnoho let neplatí, že stačí napsat pár řádků a máte vyhráno. Pokud jde o téma tvorba webových stránek, tak dokonce ani neplatí, že čím více, tím lépe. Pokud zná někdo Vaši přesnou adresu, tak skvěle! Pokud ale zadáte do Google.com například frázi „kadeřník Praha“, tak se do hry dostává stovky faktorů. Tyto ovlivní, zda Google nabídne právě Vaše stránky, nebo stránky Vaši konkurence. Aby Váš web byl na internetu vidět, tak se provádí tak zvané SEO, které Vám pomáhá se dostat na první příčky ve vyhledávání. Spoustu faktorů ovlivnit lze (klíčová slova, množství obsahu, návštěvnost, zmiňování na jiných webech, responsibilita webu, zabezpečení webu, rychlost načítání, pravidelnost příspěvků, atd.). Některé ale zkrátka neovlivníte (údaje co Google na uživatele ví, vzdálenost uživatele od Vašeho podniku, atd.). Ano Vše hraje roli a správně optimalizovat stránky a obsah se učí roky.
V následujících článcích v tomto blogu na téma tvorba internetových stránek, se jistě rád rozepíšu ke každému tématu více podrobně a seznámím Vás se základy k tvorbě webu, ale také se podíváme na práci s některými grafickými programy, když si budete chtít vytvořit logo, či příspěvek na sociální sítě.
Děkuji za přečtení toto článku a v případě dotazů mi neváhejte napsat. Kontakt.